Větrné hlavice – dobré řešení odvětrání panelového domu?

Rekonstrukce odvětrávacího systému je nedílnou součástí revitalizace panelového domu. Přívod čerstvého vzduchu a udržování zdravé relativní vlhkosti je otázkou jak komfortu bydlení, tak zdraví obyvatel domu. Nefunkční odvětrávání naopak přispívá vzniku nebezpečných plísní, umožňuje prolínání nepříjemných pachů mezi byty a nežádoucí únik tepla v zimních měsících.

Nefunkční odvětrání
 • Vznik nebezpečných plísní
 • Nežádoucí pachy od sousedů
 • Únik tepla a plýtvání energiemi za vytápění

Jak fungují větrné hlavice

Větrání aerací odvětrávacími hlavicemi (větrem poháněnými turbínami) je určeno po odvětrání dvouplášťových střech a není doporučeno pro odvětrání bytových domů. Větrem poháněné střešní hlavice nejsou schopny vyvinout dostatečný podtlak pro efektivní odvětrání šachty panelového domu (výkon větrem poháněných hlavic je, za větru zhruba cca 5-10 Pa, potřeba pro odvětrání i nejnižšího patra 8p. domu je cca 120Pa).

V zimě toto větrání funguje na principu komínového efektu – nejvíce vzduchu je odváděno z přízemních bytů a minimum z bytů v posledním poschodí. Vlastně se trvale neřízeně odvádí veškeré teplo z bytů ven nad střechu. V létě pak proudí vzduch opačně – ze střechy do bytů.

Do jednotlivých bytových jednotek jsou v případě tohoto odvětrávacího systému instalovány větráčky s motorky, které pouze pošlou veškerou produkci bytu do společné stoupačky, díky čemuž potom dochází k obtěžujícímu prolínání pachů mezi byty.

Nevýhody větrné hlavice
 • Nedosahuje požadovaného výkonu, aby efektivně odvětrávala celý dům
 • Umožňuje výrazný únik tepla v zimních měsících
 • Podporuje prolínání pachů mezi byty a vznik plísní

Jaký typ odvětrání tedy zvolit?

Efektivním řešením odvětrání je DCV systém (Demand Controlled Ventilation). Tento systém pracuje na principu udržování neustálého podtlaku ve stoupacím potrubí. Moderní a tichý EC motor reaguje na aktuálně zapnutá odvětrání v jednotlivých bytech a ihned odvádí obtížné pachy ven z domu.

Tento inteligentní systém odvětrání zajistí kvalitní podmínky mikroklimatu v bytech. Zabrání tvorbě plísní a rosení oken, nežádoucím pachům a sníží koncentraci CO2.

Jelikož větrání je řízeno skutečnou potřebou, dochází k odvětrání nikoliv z celé stoupačky, ale pouze z míst, kde je otevřen ventil (z konkrétní kuchyně či koupelny). Z bytů není odsáván velký objem teplého vzduchu, úspora za vytápění je tak výrazná, že zaplatí investici do DCV systému za 4 roky!

Výhody inteligentního DCV systému odvětrání
 • Snižuje riziko vzniku plísní
 • Eliminuje nepříjemné pachy od sousedů
 • Zlepšuje mikroklima v bytě
 • Přináší úsporu za vytápění (návratnost počáteční investice 4 roky)
 • Tichý a energeticky nenáročný chod

Chcete více informací? Zajímá Vás, kolik by stál tento systém pro Váš dům? Vysvětlíme, představíme a naceníme nezávazně a zdarma!